Apple, App Store’da Emülatörler İçin Yeşil Işık Yakıyor: İşte İlk Gelenler

Apple, emülatörler için katı kurallar koymuş olmasına rağmen, App Store’da artık emülatörlerin görünmesiyle birlikte Avrupa Birliği’nin DMA (Digital Marketing Act) yasasının etkisiyle iPhone ve şirket politikalarında önemli değişiklikler yapmak zorunda kaldı. Bu değişiklikler arasında Lightning girişinin kaldırılması, App Store’da düzenlemeler ve yerleşik uygulamaların silinmesine izin verilmesi gibi önemli adımlar yer alıyor.

Sonunda, uzun süredir izin verilmeyen emülatörler konusunda da bir değişiklik oldu ve Apple, Nisan ayının başlarından itibaren App Store’da emülatör geliştirilip dağıtılmasına izin vermeye başladı. Bu kararın ardından birçok emülatör platforma eklendi.

Provenance adlı çoklu-emülatör uygulaması, iPhone’un yanı sıra Apple TV kullanıcılarına da sunulacak. PlayStation 1, GameCube, Wii, Sega Genesis, Atari 2600 ve diğer birçok platformun oyunlarını çalıştırabilecek bu uygulama, App Store’a ne zaman ekleneceği henüz net değil, çünkü onay sürecinde.

App Store’a gelen ilk emülatörlerden biri Emu64 XL oldu. Commodore 64 emülatörü olan Emu64 XL, temelde iPad modelleri için tasarlanmış olup iOS 11 ve üstü, iPadOS 11 ve üstü ve macOS 11 ve üstü cihazlarla uyumlu. Vision Pro’da bile çalışabiliyor ve “.T64” ve “.D64” disket dosyalarını açabiliyor. Uygulama içi satın alma seçeneği bulunmuyor.

Diğer bir emülatör olan iGBA, Gameboy Advance ve Gameboy Color oyunlarını geniş kişiselleştirme seçenekleriyle oynamayı vadediyor. iOS, iPadOS ve macOS 12 ve üstü cihazlarda çalışabilen iGBA’da da herhangi bir uygulama içi satın alma yok.

Apple’ın bu süreci oldukça karmaşık hale getirmesi nedeniyle App Store’da birden fazla emülatör birden görülmüyor, ancak ilerleyen zamanlarda daha fazla emülatörün mağazaya gireceğini görebiliriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap