Küba’da hükümet karşıtı gösteriler: Bir kişi hayatını kaybettiKüba'da hükümet karşıtı gösteriler: Bir kişi hayatını kaybetti

Küba’da hükümet karşıtı protestolara katılan göstericilerinden birinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yaşamını yitiren vatandaşın 36 yaşında olduğu öğrenildi.

Küba haber Ajansı’nda (ACN) çıkan habere göre, dün başkent Havana’nın çeşitli noktalarında hükümet karşıtı protestolara katılan göstericilerden biri öldü.
Yaşamını yitiren vatandaşın 36 yaşında olduğu öğrenildi.
Sosyal medya platformlarında protestocuların gözaltına alınmaya devam ettiği yönünde paylaşımlar yapılmış, ayrıca kar amacı gütmeyen insan hakları örgütü Cubalex, pazar gününden bu yana yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığı iddiasını paylaşmıştı.
Küba’da hafta sonu binlerce kişi, düzenledikleri gösterilerde, ülkede kötüleşen ekonomik şartları protesto edip hükümetten özgürlük istemişti.
Göstericiler, “kahrolsun diktatörlük” ve “özgürlük istiyoruz” şeklinde sloganlar atmış, sosyal medyada ise bazı bölgelerde yağma olaylarının meydana geldiği görüntüler paylaşılmıştı.
Kötüye giden ekonomi, gıda ve ilaç kıtlığıyla yükselen fiyatlardan hükümeti sorumlu tutan göstericiler, yetkilileri yeni tip corona virüs (Covid-19) krizini yönetememekle suçlamıştı.
Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel ise Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenerek “Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” ifadesini kullanmıştı.Haber Kaynağı

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + thirteen =

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap