Yanıltıcı maske ve dezenfektan tanıtımlarına ceza yağdı


Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kuruluna, tüketicileri aldatıcı veya ilgili mevzuata aykırı ticari reklamlarla ilgili olarak, tüketiciler, kurum ve kuruluşlar, rakip firmalar başvuruda bulunabiliyor, Kurul re’sen inceleme de başlatılabiliyor. Reklamlar, Kurul tarafından değerlendirilerek ilgili mevzuat uyarınca yaptırım kararı alınıyor.


Reklam Kurulu, bu yılın ocak-ağustos döneminde 1306 dosyayı görüştü.


20 milyon 891 bin lira para cezası


Bu dosyalardan 1168’i ilgili mevzuata aykırı bulundu. Aykırı bulunan 1168 dosyanın 928’ine durdurma cezası, 240’ına ise idari para ve durdurma cezaları uygulandı. Uygulanan idari para cezası miktarı 20 milyon 891 bin 656 lira oldu.


Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sürecinde tıbbi malzemeler ile gıda ürünleri ve temizlik malzemelerine yönelik yoğun talep nedeniyle Reklam Kuruluna yapılan başvuruların büyük bölümü gıda, sağlık, kozmetik ve temizlik ürünleri sektörlerinde yoğunlaştı.


Yanıltıcı maske ve dezenfektan tanıtımı yapanlara ceza


Dezenfektan, maske, kolonya ve takviye edici gıda ürünleri de şikayete en fazla konu olan ürün gruplarını oluşturdu. Ağustos ayı itibarıyla sağlık, gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri sektörlerinde 721 dosya görüşülürken, bu dosyalardan 34’ü mevzuata aykırı bulunmadı. Aykırı bulunan 687 dosyadan 515’ine durdurma cezası, 172’sine 15 milyon 506 bin 333 lira idari para ve durdurma cezaları uygulandı.


Salgın sürecinde talebin arttığı bu sektörlere ilişkin yürütülen incelemeler devam ederken, Kurul tüm başvurular titizlikle inceleniyor.


Bu arada, bu yıl indirimli satışlarda yaşanan aldatıcı uygulamaların önüne geçilmesi için de yoğun faaliyet programı yürütülüyor.


Gramaj hilesine karşı 18 bin 860 ürün denetlendi


Diğer taraftan, ürünlerin gramaj, adet ve benzeri ölçü birimlerinin azaltılmasına rağmen ambalajında renk, tasarım ve boyut olarak herhangi bir farklılaştırma yapmadan ürün birim fiyatlarının artırılması ve böylelikle ürün fiyatlarında zımni olarak artış yapılması uygulamalarına yönelik olarak Ticaret İl Müdürlükleri tarafından yürütülen denetimler kapsamında ülke çapında toplam 2 bin 44 işyerinde 18 bin 860 ürünün denetimi yapıldı. Denetimler sonucunda yapılan tespitlere ilişkin Reklam Kurulu tarafından incelenmek ve karara bağlanmak üzere üretici firmalardan bilgi, belge ve açıklamalar talep edilmeye başlandı.

Source link

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Artık kodamcasi.com'dan ayrılıyorsunuz

kodamcasi.com, ziyaretçilerine belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Kodamcasi.com tarafından yönetilmeyen başka bir web sitesine bağlandığınızda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere o web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol