Katalonya’nın bağımsızlık talebi: İspanyol hükümeti masaya oturduKatalonya’da bağımsızlık yanlısı iki siyasi partinin koalisyonundan oluşan özerk yönetim hükümetinin talebiyle “diyalog masası” adıyla başlayan müzakerelerin ilkine İspanya’daki merkezi hükümetten Başbakan Pedro Sanchez ve 4 bakan katılırken, Katalonya tarafında ise koalisyonun ortaklarından sadece biri masada yer aldı.


Katalonya yerel hükümetinde, koalisyonun büyük ortağı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Pere Aragones ve 2 bakan toplantıda hazır bulunurken koalisyonun küçük ortağı Katalonya İçin Birlik Partisi (Junts) masaya oturmadı.


Toplantı öncesinde 2 saatlik görüşme


Junts’un toplantıya katılmama gerekçesi, 22 Haziran’da getirilen af ile serbest kalan tutuklu Katalan siyasetçilerden 2’sinin görüşmelere katılmasıyla ilgili talebinin kabul edilmemesi oldu.


Barselona’da yapılan toplantı öncesinde Başbakan Sanchez, Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Aragones ile 2 saatlik görüşme yaptı.


“Yakınlaşmak için diyalog en iyi yol”


Sanchez, diyalog masasının ilk görüşmesinden sonra ortak basın toplantısında konuştu.


“Katalonya sorununun çözümüne ilişkin bizim ve Katalonya’daki yerel hükümetin görüşleri arasında radikal farklılık var. Bunun altını çizmek istiyorum. Diğer yandan, yakınlaşmak için diyaloğun en iyi yol olduğuna ikna olmuş durumdayız. Katalonya sorunu, dün başlayıp yarın çözülecek bir sorun değil. Bu yüzden görüşmeler aceleye getirmeden, ara verilmeden ve bitiş tarihi konulmadan devam edecek.”


Katalonya’daki sosyal ve siyasi havanın 1 yıl öncesine oranla çok daha iyi olduğunu vurgulayan Sanchez, “İki taraf da diyalog ve anlaşmaya dayalı bir çözüm bulma arzusunda. Katalonya’nın, kayıp 10 yılını geri kazanmasını istiyoruz. Katalonya ve İspanya daha iyi bir geleceğe layık” şeklinde konuştu.


Koronavirüsle mücadelede fikir birliği


Sanchez, Katalonya’nın bağımsızlık talebiyle ilgili mevcut büyük görüş farklılıklarına rağmen COVID-19 salgınının aşılması, adil bir ekonomik kalkınma ve Avrupa fonlarının en iyi şekilde kullanılması konularında benzer fikirleri olduklarını söyledi.


Katalonya Özerk Hükümeti’nin, “diyalog masasından Katalonya’da bağımsızlık referandumu yapılması


“Zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var”


Katalonya Başkanı Aragones de merkezi hükümet ile çok farklı pozisyonda olmalarına rağmen henüz müzakerelerin başlangıcında olduklarını ve karşılıklı güven inşa etmeye çalıştıklarını ifade etti.


“Zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var. Katalonya vatandaşlarının onay verdiği, siyasi bir çözüm gerektiren siyasi bir krizle karşı karşıyayız. Savunduğumuz referandum, Katalonya’nın bağımsızlığı.” diyen Aragones, “Katalonya’nın referandumla belirlenmesi gereken bağımsızlığı ve uluslararası toplum tarafından tanınması, meşru ve rasyonel bir süreç olmalıdır. Demokrasi, siyasi anlaşmazlıkları çözmenin en meşru yöntemidir. Katalonya’da hiç kimse tamamen demokratik olmayan bir çözüm hayal etmiyor.”


Aragones, “bazen ileri bazen de geri adımların atılacağı, zor ve karışık bir süreci içerecek” müzakerelerde, önceliklerinin “genel af ve kendi geleceğine karar verme hakkı (referandum)” olacağını vurguladı.


Katalonya’daki süreç


Katalonya’da bağımsızlık yanlısı siyasi girişimler, 2012’de başlamış ve dönemin Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Artur Mas’ın öncülüğünde 9 Kasım 2014’te yasa dışı ilk bağımsızlık yanlısı halk oylaması yapılmıştı.


Ardından 12 Ocak 2016-28 Ekim 2017’de Katalonya Özerk Hükümet Başkanı olarak görev yapan, halihazırda Avrupa parlamenteri olan ve İspanya’da hakkında yakalama ve tutuklama emri bulunan Carles Puigdemont’un liderliğinde 1 Ekim 2017’de, Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen yasa dışı bağımsızlık referandumu gerçekleşmişti.


Katalonya özerk yönetim parlamentosu da 27 Ekim 2017’de “açıklanması ertelenen, tek taraflı bağımsızlık deklarasyonunu” kabul etmiş ve aynı gün İspanya Senatosunda alınan ve Anayasa’nın 155. maddesinin uygulandığı kararla, Katalonya’nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredilmişti.


22 Haziran 2021’de kısmi af çıkarmıştı


Bu gelişmelerin ardından İspanya mahkemelerinden kaçan Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi ülkeyi terk ederken, diğer eski Katalan özerk yönetim hükümeti üyeleri ve iki sivil toplum örgütü temsilcisi, 2 Kasım 2017’de tedbiri kararla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.


Yüksek Mahkemede tutuklu yargılanan eski Katalonya özerk yönetim hükümeti üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden 9’u, devlete karşı ayaklanma, kamu parasını kötüye kullanma ve devletin kurumlarına itaatsizlik suçlarından Ekim 2019’da açıklanan kararla 9 ila 13 yıl hapis cezası almıştı.


İspanya’da Ocak 2020’den itibaren iktidarda olan sol koalisyon hükümeti de, Katalonya sorununa çözüm amacıyla tutuklu 9 Katalan siyasetçi hakkında 22 Haziran 2021’de kısmi af çıkarmıştı.

Source link

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Artık kodamcasi.com'dan ayrılıyorsunuz

kodamcasi.com, ziyaretçilerine belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Kodamcasi.com tarafından yönetilmeyen başka bir web sitesine bağlandığınızda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere o web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol