Haiti Başbakanı Henry, Devlet Başkanı Moise suikastıyla ilgili görüşmeye çağrıldıHaiti’de başkent Port-au-Prince’ın Başsavcısı Bedford Claude’un Başbakan Ariel Henry’ye gönderdiği davette, Henry’nin soruşturmadaki baş şüphelilerden eski Haiti Adalet Bakanlığı yetkilisi Joseph Felix Badio ile Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin öldürülmesinden 7 saat sonra yerel saatle 04.03 ve 04.20’de telefonda görüştüğünü belirtti.


Claude, görüşmelerin yapıldığı sırada Henry’nin Devlet Başkanı Moise’nin evinin yakınında olduğuna dair kanıtlar olduğunu ifade etti.


Görüşmelerin içeriğinin doğrulanmasına ilişkin görüşmek istediğini vurgulayan Claude, bunun mecburi olmadığına işaret etti.


Henry, Badio’nun olayla ilgisi olduğuna inanmamıştı


Başbakan Henry, daha önce yerel bir radyoda yaptığı açıklamada, Badio’yu tanıdığını ve onun olaya dahil olduğuna inanmadığını vurgulamıştı.


Ulusal Polis Müdürü Jorge Luis Vargas, 16 Temmuz’da yaptığı basın açıklamasında, Moise’nin öldürülme emrini Badio’nun verdiğini söylemişti.


Gözaltına alınan Kolombiyalı eski askerler işkence gördüklerini öne sürdü


Haiti’de suikastla ilgili gözaltına alınan Kolombiyalı eski 18 askerin imzasıyla, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ile diğer üst düzey yetkililere, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine hitaben yazılan mektupta, Haiti polisinin işkence yaptığı iddia edildi.


Söz konusu eski askerlerin adlarının açıklanmasını istemeyen akrabaları, 6 Eylül tarihli mektubun bir kopyasını Associated Press (AP) ajansına gönderdi.


Askerler mektupta, 7 Temmuz’daki suikasttan saatler sonra teslim olduklarını ve gözaltındayken işkence gördüklerini öne sürdü.


Mektupta, “Sorumlu olmadığımız eylemlerden dolayı bizi suçlamak isteyen ABD ve Haiti’deki kişiler ve şirketler tarafından kandırıldık. Bir adaletsizlik yapılmasına izin vermeyin.” ifadeleri kullanıldı.


Haiti Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Polis’ten konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.


Moise suikastı


Haiti’nin 53 yaşındaki Cumhurbaşkanı Moise, 7 Temmuz’da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda hayatını kaybetmiş, eşi Martine Moise ise yaralanmıştı.


Durumu kritik olan Moise, ambulans uçakla ABD’nin Miami kentindeki Baptist Hastanesi’ne götürülmüştü.


First lady Moise tedavisinin ardından 18 Temmuz’da ülkesine dönmüştü.


Moise’nin uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesinin ardından geçici Başbakan Claude Joseph, ülkede “acil durum” ilan etmişti.


Ulusal Polis Müdürü Leon Charles, suikastın 26 Kolombiyalı ve 2 Haiti asıllı ABD vatandaşının içinde olduğu komando birliğince düzenlendiğini söylemişti.


Suikasta ilişkin toplamda en az 40 kişi gözaltına alınmıştı.


Moise’yi öldüren paralı askerlerin, “DEA (ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) operasyonu” şeklinde bağırdığının ortaya çıkmasının ardından Haiti kamuoyunun suikastta ABD’nin parmağı olduğu yönündeki şüpheleri artmıştı.

Source link

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Artık kodamcasi.com'dan ayrılıyorsunuz

kodamcasi.com, ziyaretçilerine belirli bilgileri sağlamak için diğer kuruluşların web sitelerine bağlantılar sağlar. Bir bağlantı, o web sitesinin içeriğinin, bakış açısının, politikalarının, ürünlerinin veya hizmetlerinin onaylandığı anlamına gelmez. Kodamcasi.com tarafından yönetilmeyen başka bir web sitesine bağlandığınızda, gizlilik politikası dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere o web sitesinin hüküm ve koşullarına tabi olursunuz.

You will be redirected to
in 3 seconds...

Click the link above to continue or CANCEL

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol