Avrupa Adalet Divanı: İşveren dini ve siyasi sembolleri yasaklayabilirAvrupa

URL’yi kısaltın

https://cdntr1.img.sputniknews.com/img/07e5/01/1e/1043695417_0:0:1201:675_1200x675_80_0_0_f56b020f4e881dea78b1190504758b7f.jpg

Sputnik Türkiye

https://cdntr2.img.sputniknews.com/i/logo.png

https://tr.sputniknews.com/avrupa/202107151044971896-avrupa-adalet-divani-isveren-dini-ve-siyasi-sembolleri-yasaklayabilir/

Avrupa Adalet Divanı, başörtülü iki kadının açtığı davada kararını açıkladı. Buna göre, eğer ‘gerçekten bir ihtiyaç’tan kaynaklanıyorsa, işveren, çalışanlarının dini veya siyasi sembolleri takmasını yasaklayabilir.

Avrupa‘da işveren, çalışlarına dini veya siyasi sembolleri takması ya da giymesini yasaklayabilecek.

Avrupa Adalet Divanı, işverenin, başörtüsü gibi dini ya da siyasi düşüncelerin sembollerini iş yerinde takılmasını yasaklama hakkının olduğuna hükmetti.

‘Gerçek bir ihtiyaçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığı değerlendirmeli’

Ancak Avrupa’nın en yüksek mahkemesi konumunda olan Divan, kararında, birliğin 27 üye ülkesindeki mahkemelerin böylesi bir yasağın ‘gerçek bir ihtiyaçtan‘ kaynaklanıp kaynaklanmadığını değerlendirmesi gerektiğini de belirtti.

Söz konusu dava, birisi özel ihtiyaç bakıcısı diğeri ise satış asistanı ve kasiyer olarak çalışan başörtülü iki kadın tarafından Almanya’da açılmıştı. Ancak dava daha Avrupa Adalet Divanı’na taşınmıştı.

İş başladıklarında başörtüsü takmayan iki kadın, daha sonra kararlarını değiştirdi. Ancak iki kadına buna izin verilmeyeceği belirtildikten sonra farklı zamanlarda ikisi de işten uzaklaştırıldı. İşten uzaklaştırılan kadınlara, tekrar çalışabilmeleri için ya başörtülerini çıkarmalarını ya da başka iş aramaları söylendi.

Haber Kaynağı

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat, bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap