Atık mumlarınızı atmayın, dönüştürün!window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag(“js”, new Date()); gtag(“config”, “UA-97929738-2”);

Mumları yakıyoruz, fitilleri bitiyor ve erimiş mumlar dibinde kalıyor. Bazı mumlarda kalan mum miktarı gerçekten fazla olabiliyor,  bazı mumlar ise durduğu yerde eskiyor. Ama onları değerlerndirmek mümkün… Nasıl mı? 

Gerekli Malzemeler

  • Artık mumlar
  • İp
  • Cezve
  • Tencere
  • Mumluk ya da mumluk olarak kullanabileceğiniz kalıplar
  • Mumların dibinde bulabileceğiniz fitil dengeleyiciler
  • İpi tutturmak için chopstick, dondurma çubuğu ya da herhangi bir şey

ESKİ MUMLARDAN YENİ MUM YAPILIR MI? 

Öncelikle artık mumlarınızın formu önemli. Örneğin bir cam mumluk içerisinde erimiş mumu çıkarmamız gerekiyorsa yapacaklarınız farklıdır. 

CAM MUMLULUK İÇİNDEN MUM NASIL ÇIKARILIR? 

Mumun bir kısmını benmari usulü eritin . Bunun için tencereye bir miktar su koyun ve kaynamaya bırakın.  Tencerenin üzerine sügeç yerleştirin, üzerine içerisinde artık mum bulunan mumluğunısı koyun.  Benim koyduğum mumluklar camdı. Daha hızlı erimesi için tencerenin kapağını mumluğun üzerine kapatabilirsiniz. Erimeye alttan başlayacak.  Bir bıçak yardımıyla eriyip erimediğini kontrol edebilirsiniz.

Bu noktada çok dikkatli olmak gerekiyor.  Mum döküldüğünde temizlemesinin zor olmasının yanı sıra bir yerinizin yanmasını istenen bir durum değildir. Mumluğu fırın eldiveniyle tutun.

Mum erimeye başladıysa ve mumluğundan çıkabiliyorsa artık fırın eldiveniyle mumluğunuzu tutun. Önce dikkatlice dibinde erimiş sıvı haldeki mumu cezveye alın. Daha sonra katı kısmı bir bıçak, çatal ya da kaşık yardımıyla cezveye koyun. Artık mumluğumuz boş. Tekrar doldurabiliriz.

MUMLARI ERİTME

Başka bir yöntem daha var. direkt cezvenin içerisine mumlarınızı alın. Küçük ateşte hafif hafif ısıtarak mumlarınızı eritin. Direkt ateşe koymaktansa yavaş yavaş çalkalayarak eritmek daha iyi sonuç veriyor. Mumlarınızın içerisinde fitil kaldıysa, mumlar eridikten sonra içerisinden bir cımbız ya da çatal bıçak ile çıkarabilirsiniz.

FİTİL YERLEŞTİRME

ipi fitil dengeleyiciden geçirin, sıkın ve mumluğun içine yerleştirin.  Daha sonra fitilin orada durması ve sabit bir şekilde kuruması için sabitlemek gerekiyor. Bunun için dondurma çubuğu kullanabilirsiniz. İki adet çubuğun arasında ipi sıkıştırıp sabiteyin. 

Artık erittiğimiz mumu filtresini sabitlediğimiz mumluğun içerisine dökün. Ben biraz döküp kurumasını bekledim. Böylece fitrenin dibi sabitlendi. Daha sonra tüm erimiş mumu dökün. Dışarıda kalan filtreyi de muma batırıp çıkarırsanız ipiniz bir anda yanmaz ve daha iyi sonuç elde edersiniz. Tamamen kuruduktan sonra fazla filtreyi bir makas yardımıyla kesin. Mumunuz hazır.Haber Kaynağı

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 9 =

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap